Práčka odstraňuje nečistoty, ktoré potom odchádzajú do kanalizácie. Avšak nie stopercentne. Niektoré drobné špiny zostávajú vo vašom byte, nehovoriac o baktériách. Navyše, vlhké prostredie vnútri práčky vytvára celkom dobré podmienky pre vznik plesní. Avšak, ak ani týmito informáciami sme vás nepresvedčili o dôležitosti čistenia práčky, máme aj ďalšie argumenty: zápach, poruchy, znížená výkonnosť, zvýšená potreba energie.
Čistenie bubna
Skontrolujte, že sa v práčke nič nenachádza, či už nejaký kus oblečenia alebo zabudnutý prací prostriedok. Do dávkovača nalejte 2 šálky bieleho octu a spustite prací cyklus na najvyššom stupni. Po dokončení pretrite vnútro práčky vlhkou handrou a v prípade potreby odstráňte uvoľnené nečistoty. Pokiaľ máte pocit, že vôňa octu je príliš intenzívna, spustite ďalší prací cyklus, bez akéhokoľvek čistiaceho prostriedku, na vypláchnutie. Po čistení bubna nechajte dvierka práčky otvorené.
Čistenie gumených tesnení
Čistenie gumených dielov práčky vám uľahčia bežné pomôcky ako rozprašovač a stará zubná kefka alebo malá handrička. Nádobu s rozprašovačom naplňte roztokom s octom. Namiesto octu môžete použiť aj kyselinu citrónovú. Nastriekajte ho priamo na gumu, nechajte pôsobiť 15-30 minút, následne jemne odstráňte uvoľnené nečistoty. Dávajte si pozor na to, aby ste nepoškriabali gumu. Potom tieto časti opláchnite vodou a utrite dosucha mäkkou handričkou.
Čistenie filtra
Ako je to jednoznačné aj z pomenovania tohto komponentu práčky, filter filtruje. Čiže zachytáva určité časti a neprepúšťa ďalej, najmä vlasy, žmolky alebo drobné predmety. Ak ich je príliš veľa, filter sa môže upchať, čo znižuje výkon práčky, hrozí dokonca aj riziko pokazenia. Pre vyčistenie ho budete musieť vybrať, a to môže spôsobiť, že z práčky vytečie menšie množstvo vody. Pripravte teda nejakú tácku alebo nádobu na jej zachytenie. Nemusíte použiť žiadny čistiaci prostriedok, ide tu skôr o manuálnu likvidáciu špiny, čiže jej odstránenie rukami alebo pinzetou. Následne môžete filter namočiť do teplej vody na 30 minút. Pred tým, než ho vrátite na svoje miesto, utrite aj priestor okolo neho.
Ako často?
Ideálna frekvencia čistenia práčky závisí od toho, ako často je používaná. Platí však to, že ak pravidelne periete, malo by sa to udiať aspoň raz mesačne. Mnohí s tým počkajú až dovtedy, kým sa neobjaví nejaký nepríjemný zápach, to je už ale neskoro. Usadeniny v práčke môžu znižovať efektivitu prania, čo vedie k vyššej spotrebe energie. Pravidelným čistením tomu predídete, a aj predĺžite životnosť svojho spotrebiča. Nehovoriac o tom, že je to žiadúca prevencia hromadenia baktérií a objavenia plesní.
Prevencia robí zázraky
Po každom praní by ste mali utrieť gumené tesnenie a dvierka práčky dosucha. Nechajte ju otvorenú, minimálne dovtedy, kým sa nevysuší. Záleží aj na samotnom pracom prostriedku. Mal by byť kvalitný, ale ohľadom kvantity radšej uberte. Nepreplňujte práčku a dodržiavajte odporúčanú hmotnosť oblečenia pre každý cyklus prania, aby ste zabránili preťaženiu a zhoršeniu výkonu práčky.
Zdroj fotiek: Pexels
Pridať nový komentár