Čo potrebujete na kompostovanie? Len kyslík, vlhkosť a živiny. Keď si prečítate naše tipy a odporúčania, zistíte, že to neznie len jednoducho. Ono to jednoduché naozaj je.
Máte na výber rôzne možnosti, ako kompostovať. Môžete tak urobiť doma prostredníctvom kompostu alebo v kompostéri, ale vybraný odpad zo svojej domácnosti môžete odovzdať aj na komunitné kompostovanie, napríklad do špeciálnych kontajnerov. To je veľmi jednoduchá a žiadúca cesta, žiaľ, nie všade dostupná. V tomto článku vám prezradíme to, čo by ste mali vedieť o domácom kompostovaní.
Miesto činu
Takže, ak ste sa rozhodli pre vytvorenie prirodzeného kompostu, voľba miesta je kľúčová. Síce vlhkosť zohráva pri tvorbe správnej konzistencie nevyhnutnú rolu, kompost by nemal byť umiestnený na vyslovene mokravej ploche. Nežiadúce účinky bude mať aj príliš svetlé miesto, no a priamy kontakt so slnečnými lúčmi má jednoznačnú červenú. Hľadajte teda polotieň, dbajte pritom aj na to, aby ste sa ku kompostu dostali čo najjednoduchšie.
S hotovým kompostérom, ktorý si viete kúpiť v obchode si nemusíte robiť starosti s hľadaním ideálneho umiestnenia. Ale o tom viac neskôr.
Zložky kompostu
Obsah kompostu má 2 hlavné zložky, v hovorovej reči sa im hovorí zelená a hnedá. Ich vzájomným vrstvením sa vytvára kompost. Zelená pozostáva z mäkkého, vlhkého odpadu a je zdroj dusíka, napríklad ovocie a zelenina. Tá hnedá zastupuje uhlíkovú časť a je tvrdšia, suchšia, napríklad slama a stonky. Obe zložky sú dôležité, ich súčinnosť je pre prácu mikroorganizmov nevyhnutné.
Niektoré typy odpadu do kompostu nepatria ani napriek tomu, že sú potravinové alebo sa na prvý pohľad hodia na zoznam uhlíkových elementov. Dobrým príkladom sú šupky citrusových plodov kvôli chemikáliám, ktorými sa ošetrujú. Ak z nejakého dôvodu tento typ odpadu aj tak chcete pridať do kompostu, ovocie musí byť veľmi dôkladne umyté. Červenú majú aj choré rastliny napadnuté škodcami. Hoci väčšina patogénov sa teplom vznikajúcim počas kompostovania zničí, nie je nevylúčené, že niektoré zostanú životaschopné. Do kompostu nehádžte ani mäso alebo varené jedlo, tie by mohli prilákať škodcov, navyše smrdia.
Výhody kompostéra
S potrebou redukcie odpadu sa pred pár rokmi začal klásť dôraz na rôzne ekologické trendy. Presne vtedy sa vrátilo do módy aj domáce kompostovanie. Trh na túto zmenu reagoval pohotovo a kompostéry sú dnes bežne dostupné v rôznych prevedeniach.
Pri spomenutí benefitov tohto stroja sa vráťme k vyššie načatej téme. Kým pri prirodzenom komposte želaný efekt je podmienený správne vybratým miestom, kompostér vás tejto starosti zbaví. Môžete ho umiestniť kamkoľvek, vnútri alebo v exteriéri. Pokojne sa rozhodujte len podľa estetických kritérií, aj keď, je pravda, že mnohí ho dávajú jednoznačne do kuchyne, aby bol poruke pri vzniku odpadu.
Keď už sme spomenuli estetiku, ak je pre vás takýto spôsob zbavovania sa kuchynského odpadu absolútnou novinkou, nie je isté, že by vám pohľad na otvorený kompost lichotil. V kompotéri sa veľké veci dejú pod uzavretým vekom.
Samozrejme, nechýbajú tu ani praktické výhody. Kompostovanie prebehne rýchlejšie, pretože je zabezpečená správna teplota a vlhkosť, rovnako aj kvalita vzduchu.
Zdroj fotiek: Pexels
Pridať nový komentár