Film môžete pozerať na notebooku, zápas si viete pustiť aj na telefóne, a na víkendové rozprávkové rituály s deťmi vám postačí tablet. Fanúšikovia kvalitných audiovizuálnych zážitkov po prečítaní predchádzajúcej vety pravdepodobne nekývu súhlasne hlavou, a nám nezostáva nič iné, len dať im za pravdu. Pokiaľ by ste si chceli vylepšiť sledovanie svojich obľúbených programov alebo kinematografických diel v domácom prostredí, máte niekoľko možností. Jednou z nich je, že si rovno zariadite domáce kino.
Príprava miestnosti
Akustika miestnosti je pri vytváraní domáceho kina naozaj veľmi dôležitá, zároveň ide o veľmi krehký faktor. Môže byť ovplyvnená priestrannosťou a veľkosťou izby, jej tvarom, ale aj materiálmi, nábytkom, typom stenami. Mali by ste sa vyhýbať sklu a kachličkám, pretože odrážajú zvuk a vytvoria ozvenu, ale toto riziko silno platí aj v prípade drevenej podlahy a tuhej dlažby. Ak sú tieto elementy prítomné vo vami vybranej časti bytu, budete potrebovať poriadnu izoláciu. Pouvažujte nad sadrokartónom a falošným stropom, existujú dokonca aj izolačné tapety. Okná a dvere schovajte za hrubé akustické závesy, ktoré redukujú zvuk zvonka, ale pohlcujú hluk i vnútri.
Nevyhnutná elektronika
Domáce kino by síce malo byť vašim novým svetom fantázie plným nových príbehov, ale pri jeho zariaďovaní by ste sa mali držať určitých pravidiel. Sem patria základné diely, bez ktorých by ste sa nezaobišli:
- AV prijímač,
- zvukový systém,
- monitor,
- zdroj zvuku a obrazu, napríklad DVD prehrávač alebo počítač.
Výber monitoru
Aj pri výbere „telky“ by ste mali brať ohľad na veľkosť miestnosti, každopádne krabica s malou uhlopriečkou s najväčšou pravdepodobnosťou neuspokojí vaše kinematografické očakávania. Ďalší výber a filtrácia typov monitorov sa už podriaďuje vašim vlastným preferenciám. Možno, že vám bohato postačí LCD, no ak máte vyšší rozpočet, pokojne sa popozerajte medzi QLED modelmi.
Regulácia svetla
Síce kvalitný a dostatočne veľký monitor je základ skvelého obrazu, v nevhodne osvetlenej miestnosti tieto benefity nemusia vyniknúť. Dôležitosť závesov sme spomenuli už aj vyššie, tie nebudete potrebovať len kvôli akustike, ale aj na vytvorenie dostatočnej tmy. Musia byť ale naozaj hrubé a husté.
Čo sa týka samotného osvetlenia, ideálnym riešením je bezdrôtové a inteligentné osvetlenie. Zvýši to pocit komfortu, navyše sa nebudete musieť starať o usporiadanie ďalších káblov. Atmosféru skutočného kina môžete dosiahnuť nápaditými LED pásmi.
Počúvanie hudby v domácom kine?
Zdá sa vám, že v názve tohto odseku niečo nesedí? Vaša intuícia je správna. Nepatríte však k väčšine, požiadavky na univerzálne „repráky k domácemu kinu, ktoré sú vhodné aj na počúvanie hudby“ totižto nie sú u nás zriedkavé. Pokiaľ momentálne nechcete investovať do dvoch zostáv reproduktorov, musíte sa rozhodnúť, či chcete počúvať skôr hudbu alebo pozerať filmy. Podľa toho potom poskladajte zvukový systém a umiestnite jeho jednotlivé časti v izbe.
Zdroj fotiek: Pexels, Unsplash
Pridať nový komentár