Odstránenie námrazy z mrazničky. Poradíme vám, ako to urobiť jednoducho a rýchlo.
Čo by sme si počali, keby sme ich nemali? Nie, nemáme na mysli našich úžasných manželov, partnerov. Viete si dnešný život predstaviť bez chladničky a mrazničky? Sotva. Už dávno sa stali nevyhnutnou súčasťou našich domácností, ale aj reštaurácií a zariadení, ktoré prichádzajú do kontaktu s jedlom a potravinami. Ak nebodaj vypnú prúd alebo nastane iná prucha, považujeme to vyslovene za katastrofu a to najmä v lete. Potraviny sa vtedy rýchlo kazia a v prípade nefunkčnej chladničky alebo mrazničky sme nahratí.
Ale nie o tom bude reč.
Aj moderná mraznička by sa mala pravidelne aspoň dva razy do roka odmraziť a to tak z hygienických dôvodov (uchovávame v nej predsa potraviny), ako aj z hľadiska úspory energie. Pozornosť budeme preto venovať údržbe mrazničiek, konkrétne ich rozmrazovaniu.
„Ako rozmrazovanie počas teplých letných urýchliť a mrazničku pritom nepoškodiť?", pýtate sa nás.
Stačí trochu viac námrazy a spotreba elektriny môže stúpnuť až o 75 percent. Odborníci odporúčajú odstrániť námrazu už vtedy, keď dosiahne hrúbku pol centimetra. V nijakom prípade by to nemalo byť viac ako 1,5 cm. Okrem zvýšenia spotreby energe sa tým znižuje aj výkon mrazničky a celkom pokojne sa vám môže stať, že jednotlivé šuflíky budete otvárať iba veľmi ťažko, alebo ich neotvoríte! Ideálne je odmrazovať v zime pri nízkych teplotách, ale ani v lete sa mu nevyhneme. V teplých letných dňoch treba navyše rozmrazovaciu procedúru urýchliť z dôvodu pokazenia sa a znehodnotenia potravín.
Tu je niekoľko odskúšaných tipov slovenských gazdiniek na rýchle odmrazovanie.
▲Rada číslo jeden - horúca voda.
Mrazničku vypnite zo siete a všetky potraviny z nej odložte pokiaľ možno na chladné miesto. Môžete na tento účel využiť cestovnú chladničku, alebo umelohmotnú prepravku s vekom zvnútra obloženú polysterénom. Ak nemáte ani jedno ani druhé, potraviny sa na nejaký čas dajú izolovať napríklad aj tak, že ich prikryjete dekami. Hrniec alebo kastról s horúcou vodou vložte do mrazničky na jednu z mriežok a nechajte vodu odparovať. Za pomerne krátky čas sa začnú odlupovať kúsky ľadu, ktoré môžete hneď odstrániť. Nepomáhajte si pritom nožom alebo iným ostrým predmetom, mohli by ste ju poškodiť. Ak sa horúca voda ochladí, proces prípadne zopakujte. Dbajte pri tom na to, aby odtokové kanáliky na mrazničke boli priechodné a rozpustená námraza mohla bez problémov odtekať do pripravenej nádoby.
▲ Rada číslo dva- horúci vzduch.
Do vypnutej a vyprázdnenej mrazničky vháňajte fénom horúci vzduch. Je dobré pri tom dbať na dostatočný odstup a nedržať fén v bezprostrednej blízkosti námrazy. Ďalej dodržiavajte postup ako v predchádzajúcom bode.
▲Rada číslo tri - soľ alebo soľný roztok.
Posypte námrazu vyprázdnenej mrazničky soľou alebo potrite soľným roztokom. Ďalej dodržiavajte postup ako v bode 1.
Pri akomkoľvek spôsobe odmrazenia je potrebné na záver mrazničku dôkladne umyť a osušiť. Na odstránenie prípadných pachov je dobré použiť octovú alebo citrónovú vodu. Nech si zvolíte ktorýkoľvek z návodov odrmrazovania, celá "operácia" netrvá viac ako pol hodiny.
Čo ak odstraňovanie námrazy neznášate?
Ľahká pomoc.
Zaobstarajte si takú, ktorá tvorbu námrazy buď obmedzuje na minimum a odmrazovanie mrazničky výrazne uľahčuje (označované ako Smart Frost), alebo dokonca tvorbe námrazy úplne zabraňuje a nevyhnutnosť rozmrazovania odpadá (označované ako No Frost).
V internetovom obchode Andreashop si môžete vybrať z viacerých modelov a typov mrazničiek a to tak so systémom No Frost, ako aj Smart Frost. Ich cena sa vám môže zdať vyššia, ale mať ich doma stojí za to. V prípade, že nemáte hotovosť, Andreashop ponúka možnosť kúpiť mrazničky na splátky.
Radi by sme však zdôraznili, že ani lacné mrazničky nie sú dnes na zahodenie a pvýborne oslúžia v každej domácnosti. Medzi obľúbené patria mrazničky BEKO. Odmrazovaniu sa pri nich ale nevyhnete.
Pridať nový komentár