Prázdniny sú ideálnym časom na oddych a zábavu. Síce od povinností spojených so školou si konečne môžete dať pauzu, ale i tak máte jednu dôležitú úlohu: vytvoriť také podmienky doma a ponúknuť deťom také aktivity, aby sa nenudili a mohli svoj čas tráviť bez stresov, zmysluplne, príjemne a plnohodnotne.
Bunker
Komfort, útulnosť, súkromie. Tieto 3 aspekty majte na pamäti pri vytváraní rozprávkového kútika pre deti. Môžete postaviť stan na balkóne, skrýšu z krabíc v detskej izbe, ale ak disponujete záhradou, pouvažujte nad vytvorením detského domčeka. Hlavné je to, aby bol pevný a vydržal celé 2 mesiace.
Už aj samotné vybudovanie bunkra, vyzdobenie exteriéru a výber zariadenia s drobnými pokladmi je plnohodnotnou aktivitou. Mať vlastnú privátnu sféru dodá deťom pocit kompetencie. Dovoľte im, aby sa rozhodovali samé, ako má vyzerať, dovoľte im zahĺbiť sa do tejto práce. Môžete im však ponúknuť nejaké elementy do bunkra, napríklad knihy s čítacou lampou, džbán alebo fľašku s vodou, pomôcky na kreslenie a maľovanie, kvalitný reproduktor na počúvanie hudby atď.
Outdoor športy
Choďte na turistiku, cyklotúry alebo pikniky v prírode. Navštívte miestne parky, lesy a prírodné zaujímavosti. Vyskúšajte rôzne športy, ako futbal, basketbal, volejbal, plávanie alebo tenis. Môžete tiež zorganizovať rodinný turnaj v niektorom z týchto športov. Cieľom je to, aby ste svojim deťom sprostredkovali skúsenosť radosti z outdoor športov. Je to priama cesta k láske k fyzickej aktivite vonku a vybudovaniu záľuby. Síce to môže vyústiť do dlhých diskusií o tom, kedy je čas ísť domov z futbalového ihriska alebo odložiť kolieskové korčule na nočný odpočinok... Ale ruku na srdce, nie sú tieto „slovné zápasy“ krajšie ako boj s výkrikmi „Nudím sa!“?
Experimenty
Vedecké experimenty sú skvelým spôsobom, ako sa deti učia o svete okolo seba. Ich obrovskou výhodou je to, že sú pre zvedavé hlavičky zároveň i zábavné a vzrušujúce, a dokážu im venovať pozornosť po dlhé minúty, možno aj hodiny. Môžete si zaobstarať vedecké balíčky alebo knihu experimentov. Ďalšou možnosťou je ponúknuť svojim deťom, aby si založili zošit s vlastnou zbierkou experimentov pozbieraných z rôznych portálov, článkov, učebníc atď. Nechajte, aby experimentovali samy, ale buďte mu k dispozícii, ak budú potrebovať pomoc. Dôležité ja taktiež to, aby ste mali doma všetky potrebné pomôcky a ingrediencie.
Umelecké aktivity
Maľovanie, kreslenie, modelovanie z plasteliny, hliny, sadry, tanec, spev, hra na hudobnom nástroji – všetky umelecké aktivity si vyžadujú zapojenie mysle aj tela. Deti sa musia sústrediť, premýšľať o tom, čo chcú vytvoriť, a zároveň používať svoje motorické zručnosti na realizáciu svojich nápadov alebo interpretáciu naučených krokov, tónov, pohybov. Je to výborná metóda, ako sa zbaviť nudy, sústrediť sa na niečo kreatívne a produktívne a zároveň rozvíjať rôzne zručnosti, schopnosti aj psychiku. Umelecké aktivity pomáhajú deťom vyjadriť svoju osobnosť, individualitu a preskúmať svoju identitu. Môžu sa dozvedieť viac o sebe a o tom, čo ich baví a inšpiruje. To pomáha budovať sebavedomie a pocit vlastnej hodnoty.
Záhradkárčenie
Záhradkárčenie zahŕňa množstvo praktických činností, ako sadenie, polievanie, upratovanie a zber úrody. Tieto činnosti deti aktívne zapájajú a udržujú ich zaneprázdnené. Pestovanie vlastných rastlín a sledovanie toho, ako rastú a prosperujú im dáva pocit úspechu a zadosťučinenia. Práca v záhrade môže byť relaxačná a upokojujúca, čo pomáha znižovať stres a podporuje duševnú pohodu. Umožnite deťom, aby mali svoj vlastný priestor – kus pôdy na záhrade alebo vlastné kvetináče na balkóne. Začnite s jednoduchými rastlinami, vyberte také, ktoré sú ľahko pestovateľné a rýchlo rastú, ako reďkovky, šalát, bylinky alebo kvety.
Zdroj fotiek: Unsplash
Pridať nový komentár