Ešte si pamätáte decembrovú sviatočnú lenivosť, povianočná letargia odišla len nedávno, ale vy už teraz viete, že jarná únava o chvíľu zaklope na dvere. Nemajte žiadne obavy, aj keď sa jej stopercentne nebudete môcť vyhnúť, jej príznaky viete zminimalizovať. Prinášame vám taký zoznam, ktorý vám pomôže presne v tom.
Vitamíny
Nielen fyzická únava, ale aj skleslosť môže byť následkom nedostatku určitých vitamínov. Ideálne je „prijímať zdravie“ primárne zo stravy, ale jarná únava môže byť opodstatneným dôvodom pre ich užívanie v podobe tabletiek, gélov alebo kvapiek.
Vitamín D prijímame v prvom rade zo slnečných lúčov. Tých je počas zimy menej, a po niekoľkých tmavých mesiacoch môže takáto redukcia vyústiť do celkom výrazného nedostatku. Pritom tento prvok zohráva významnú rolu pri regulácii nálady aj energie. Vitamín C je zas silný antioxidant, ktorý poznáme najmä pri podpore imunitného systému, ale má svoju funkciu aj pri boji proti stresu. Silná únava a ospalosť môže byť symptómom nedostatku vitamínov B a/alebo magnézia.
Pohyb
Zažili ste už niekedy ničím neporovnateľný nával šťastia po tréningu? Dôvodom je produkcia takých hormónov, ktoré sú zodpovedné za príjemné pocity. Okrem zlepšenia nálady sa zvýši aj úroveň energie. Ak sa vám zdá, že táto kombinácia je ideálnym protiliekom na jarnú únavu, máte pravdu. Jednoznačne sa teda oplatí investovať čas do telocviku každý deň. Nemusí to byť dokonalý a dlhý tréning, stačí, keď napríklad na 30 minút naskočíte na trenažér alebo si doprajete intenzívnejšiu jogu.
Spánok
Čoraz intenzívnejšie sa zdôrazňuje, že čas venovaný spánku je kľúčový pre vitalitu tela aj duše. Okrem kvantity by ste však mali myslieť aj na kvalitu. V náročnom období jarnej únavy je to ešte dôležitejšie ako bežne. Pred odchodom do postele sa vyhýbajte intenzívnym stimulom vrátane svetla telefónu alebo cvičeniu. Dbajte na teplotu v spálni, na kvalitu matraca a na vylúčenie rušivých svetelných podnetov. Vyskúšajte aj aromaterapiu, pred večierkou zapnite difúzer s jemnou vôňou levandule.
Plánovanie
Plánovanie denného režimu vám pomôže mať pocit, že váš deň má svoj pevný rám a to dodá pocit stability. Pomôže vám aj pri boji proti prokrastinácii, ktorá sa môže objaviť ako reakcia na mentálnu únavu. No okrem toho, a to je možno najdôležitejším bodom tejto časti tohto článku, budete si takto pripomínať dôležitosť oddychu. V dennom režime by mal dostať rovnaké miesto ako pracovné povinnosti alebo úlohy spojené s domácnosťou. Na svojich smart hodinkách si nastavte notifikácie na konce všetkých aktivít, to vám pomôže dodržať rozvrh.
Pobyt vonku
Pobyt v prírode dokáže mať silný relaxačný účinok už sám osebe. Čerstvý vzduch obsahuje vyššie množstvo kyslíka, a to môže stimulovať organizmus a zvýšiť úroveň energie. Navyše sa vystavujete prirodzenému svetlu a slnečným lúčom, čo podporuje tvorbu vitamínu D. Majte vždy pripravené všetko potrené k prechádzkam v lese a iným aktivitám mimo betónových džunglí, pekný batoh, pohodlné topánky a termoska so zázračnou schopnosťou ponúknuť vám čerstvý čaj a teplú kávu v akomkoľvek bode vašej prechádzky.
Zdroj fotiek: Unsplash
Pridať nový komentár