Leto skončilo, ale s outdoor aktivitami sa lúčiť nemusíte. Turistika je skvelým športom aj v menej príjemných klimatických podmienkach, akurát sa na ňu musíte dobre pripraviť. Radi by sme vám v tomto článku pripomenuli 4 zmeny, ktoré so sebou prináša jeseň.
Vzduch je chladnejší
Oblečte sa podľa predpovede počasia. Nezabudnite pritom ani na ďalšie podmienky, ktoré ovplyvňujú, či vám bude teplo alebo zima. Na náročnejšej trase sa zapotíte skôr, na túre s cieľom relaxovať a kochať sa krásami prírody však budete stáť častejšie a vysokú teplotu organizmu si udržíte ťažšie. Kľúčom je vrstvenie. Nezabudnite ani na čiapku, šál/šatku a rukavice.
V každom prípade platí to, že nemali by ste sa spotiť hneď potom, ako vyrazíte. Vlhké oblečenie dokáže znepríjemniť celú túru a narobiť problémy aj so zdravím. Radšej by vám mala byť na začiatku zima než príliš teplo. Myslite na termoreguláciu aj znútra: zoberte si teplý čaj v termoske aj čistú vodu.
Terén je labilnejší
Keď prší, lepšie sa dýcha. Zároveň sa horšie chodí. Mokrejší terén je náročnejší na svaly, koordináciu a rovnováhu, navyše predstavuje nebezpečie nehôd. Prispôsobte sa týmto podmienkam tak, že sa obujete správne. Hľadajte turistické topánky so silnou priľnavosťou, ktorá poskytne dobrú trakciu na klzkej pôde.
Pre stabilnú chôdzu by ste si mali obuť topánky, ktoré vám dokonale sedia. Ak na jesenné túry preferujete hrubšie ponožky, myslite na to aj pri skúšaní. Inak, naša priateľská rada na túto tému: hoďte si do ruksaku jeden pár náhradných ponožiek.
Na podporu stability môžete využiť aj svoje horné končatiny. Používajte trekingové palice.
Dni sú kratšie
V prípade celodennej túry je možné, že vyrazíte za šera, no je skoro isté, že sa domov vrátite v tme. Aj keď daný terén poznáte ako svoju dlaň, zoberte si so sebou svietidlá, napríklad čelovku alebo baterku. Skontrolujte stav batérie, no a nezabudnite ani na náhradné diely a externú nabíjačku. Táto druhá položka patrí do záchranného balíčka hlavne vtedy, ak používate GPS v telefóne. Nájdite v sebe aspoň malú dávku dôvery k tradičným metódam a kúpte si papierovú mapu. Pred túrou určite otestujte svoje schopnosti a vyskúšajte, či ju viete používať.
Bezpečnejšie a jednoduchšie je bojovať s tmou, ak to nemusíte robiť sami. Zoberte si so sebou nejakého parťáka alebo sa pridajte k nejakej skupine. No a určite majte uložené všetky užitočné telefónne čísla záchrannej služby, zariadení nachádzajúcich sa na vašej trase, blízkych osôb atď.
Prevádzkové hodiny sa menia
Vopred si preštudujte celú trasu, ktorú sa chystáte absolvovať. Nie je to však len o tom, že budete poznať všetky zákruty, pramene alebo mostíky naspamäť. Pozrite sa aj na to, či máte nejaké zariadenia po ceste, a ak áno, pozrite si prevádzkové hodiny na rôznych internetových stránkach. Informácie uvedené hneď v prvom zdroji nemusia byť aktuálne, najmä v období prechodu z letnej na zimnú sezónu.
Zdroj fotiek: Pexels, Unsplash
Pridať nový komentár