Bývať nie je lacné, a bývať komfortne je vyslovené drahé v súčasnosti. Veľkú časť výdavkov na domácnosť tvoria náklady na vykurovanie bytu. Ak vás zaujíma, ako môžete túto sumu znížiť bez toho, aby ste museli doma sedieť v zimnom kabáte, čiapke a rukaviciach, čítajte ďalej. Máme pre vás niekoľko tipov, ako ušetriť na kúrení.
Izolujte
Teplo uniká cez nedostatočnú izoláciu stien, stropov, podláh a okien. Byt by mal byť dobre izolovaný. Ak môžete, zainvestujte do takejto úpravy priestorov, z dlhodobého hľadiska sa to naozaj oplatí. Uvidíte to neskôr na stave vášho bankového účtu.
Uistite sa aj o tom, že okná a dvere sú dobre utesnené, a či sú dobre zavreté. Aj malá škárka môže spôsobiť výrazný únik tepla.
Znížte teplotu miestnosti
Ak máte radi teplo, ale zároveň by ste radi znížili svoje výdavky na kúrenie, máme pre vás jednu dobrú správu: všetko je len o zvyku. Aj keď ste doteraz vždy mali naplno vykurovaný byt, skúste ísť postupne nižšie: na 20 °C v obývacej izbe, 22 °C v detskej izbe a 17-18 °C v spálni. Robte to ale krok za krokom, aby ste predišli nadmernému nekomfortu až prechladnutiu. Pokiaľ nie je možné nastaviť teplotu v každej miestnosti samostatne, môžete na radiátory namontovať termostatické ventily.
Dajte teplu voľnú cestu
Teplo nestačí len vytvoriť, musí mať priestor na to, aby dokázalo prúdiť a udržať sa. V prvom rade sa pozrite na zariadenie jednotlivých izieb. Okolo vykurovacích telies by mal byť dostatočný voľný priestor. Majte doma zimné modely závesov, ktoré by mali byť krátke, ich spodné časti by nemali zakrývať radiátory. Pokiaľ sa okolo nich nachádza nejaký kus nábytku, napríklad gauč, pouvažujte o zmene usporiadania nábytku.
Síce v nadpise sme použili slovné spojenie „voľná cesta“, neplatí to na každý smer. Prúdenie tepla by nemalo presahovať štyri steny izby. Býva to občas celkom obťažné v panelových domoch a tehlových budovách. Takéto steny totižto prepúšťajú teplo. Našťastie nejde o neprekonateľný problém. Pomôže, ak za radiátor umiestnite hliníkovú zrkadlovú fóliu, ktorá teplo neprepúšťa, ale odráža späť do miestnosti.
Malý zázrak s veľkým potenciálom
Kúpte si zvlhčovač vzduchu. Nebude to len dobrou prevenciou suchých horných dýchacích ciest, ale funguje aj na zvýšenie pocitu tepla. Pomôcť vám môžu aj izbové rastliny. Určite však nepreháňajte, optimálna vlhkosť pri 20 °C sa pohybuje okolo 50 %.
Myslite však na prevenciu plesní. Pravidelne vetrajte, samozrejme, v suchom počasí. V kuchyni by ste určite mali mať digestor. Pokiaľ náhodou zbadáte nejakú podozrivú tmavú škvrnu, napadnuté miesto ihneď ošetrite produktom určeným proti plesniam.
Nevykurujte prázdny byt
Pred odchodom do práce stiahnite termostat. Keď sa v byte práve nikto nenachádza, je absolútne v poriadku, ak teplota vzduchu je o 5 °C nižšia. Takýmto teplotným rozdielom sa vyhnete aj tomu, že pri návrate budete mať v byte úplne nepríjemné chladno, a nakoniec budete musieť nastaviť kúrenie na maximum. Princíp „všetko s mierou“ prináša ruže. A nejaké eurá do peňaženky.
Zdroj fotiek: Pexels, Unsplash
Pridať nový komentár