Zverejnené: 29.05.2016
Starostlivosť o trávnik sa vypláca
Až bude pokosená tráva málokto takej odoláva
viem čo sa v tráve mnohým stáva ... znejú slová známej slovenskej pesničky. Veru, vôňa čerstvo pokosenej trávy príjemne pošteklí nos nejednému z nás. A nielen to. Pohľad na udržiavaný a dobre pokosený tránik pri dome je pastvou pre oči a pohladením duše. Treba dodať, že je tiež našou vizitkou, že skrátka vieme, ako na to.
viem čo sa v tráve mnohým stáva ... znejú slová známej slovenskej pesničky. Veru, vôňa čerstvo pokosenej trávy príjemne pošteklí nos nejednému z nás. A nielen to. Pohľad na udržiavaný a dobre pokosený tránik pri dome je pastvou pre oči a pohladením duše. Treba dodať, že je tiež našou vizitkou, že skrátka vieme, ako na to.
Vieme? Ako sa to vezme.
Ak ovládate aspoň základné pravidlá o údržbe trávnika a máte k dispozícii aj vhodný nástroj na kosenie, môže byť výsledok celkom potešujúci.
Desatoro pekného, udržiavaného trávnika.
Čo vravia odborníci na kosenie.
Čo vravia odborníci na kosenie.
1. Kosenie trávnika je alfou a omegou kultivovaného trávnika. To, ako trávnatá plocha vyzerá, závisí práve od kosenia.
2. Frekvencia kosenia. Platí na jar radšej častejšie (raz alebo dvakrát za týždeň) a pravidelne. Nepravidelné a menej časté kosenie môže váš trávnik oslabiť, zrednúť a zaburiniť. Počas horúcich letných mesiacov frekvencia kosenia nemusí byť taká intenzívna.
3. Výška kosenia. Naraz by ste nemali skosiť viac ako jednu tretinu dĺžky. Ak je tráva vyššia, radšej ju pokoste dva razy za sebou. Odporúčaná výška kosenia je 3 až 5 cm. V horúcich letných mesiacoch sa odporúča nechať trávu vyššiu, aby trávnik nepreschol.
4. Platí pravidlo: trávnik treba kosiť nie "holiť". Ak ho takpovediac oskalpujete a vystriháte príliš nakrátko môžete trávnik nenávratne poškodiť.
5. Kedy kosiť? Nie počas letných horúčav, nie ak prší, alebo je trávnik premočený, resp. ak fúka silný vietor.
6. Kosíme vždy suchý trávnik. Mokrá tráva sa lepí na nože kosačky a sťažuje kosenie.
7. Zbierajte, hrabte pokosenú trávu, ak je jej veľa. V opačnom prípade tráva môže trávnik zadusiť. Hrozí mu pleseň, rednutie a určite nebude vyzerať dobre. To neplatí, ako budete kosiť často. Drobné čiastočky pokosenej trávy pôsobia dokonca ako hnojivo.
8. Zvoľte vhodnú kosačku. Jej výber závisí od viacerých skutočností: veľkosti plochy (na väčšiu plochu sa hodí kosačka so širším záberom), charakteru trávnatej plochy (rovný, členitý, do svahu...), veľkosti zberného koša, ale napríklad aj predpokladanej frekvencie kosenia.
9. Dodržiavajte pravidlo ostrého noža kosačky. Tupý nôž nereže ale trhá, čím poškodzuje listy trávy. Tie môžu potom zožltnúť a vytvárať na trávniku nepekné hnedé fľaky.
10. Zavlažujte a prihnojujte. Tráva nemá rada sucho. Nespoliehajte sa preto iba na dážď a trávnik polievajte. Hnojením zasa dodáte trávniku všetky potrebné živiny. Správnym hnojením dosiahnete, že váš trávnik bude mať nádhernú sýto zelenú farbu, bude hustý a pevný.
Záhradná kosačka je jedným z najpoužívanejších záhradných strojov v sezóne. Kupujúci by preto mal dať prednosť v prvom rade kvalite. Veď nebudete kupovať novú kosačku každý rok.
Vretenové, elektrické, benzínové, bubnové, strunové, rotačné, akumulátorové... Ponuka je neskutočne bohatá. Na trhu je množstvo typov i modelov kosačiek na trávu, pričom každý z nich je vhodný ten ktorý terén.
Ktorej dať prednosť? Tej s vyšším výkonom motora? Alebo zohľadniť šírku záberu, objem koša, dizajn, či cenu? Určite je tiež dôležité, aby vám kosačka "sadla", aby ste s ňou radi pracovali a pri kosení si viac užívali, ako hromžili.
Výber závisí, ako sme už spomínali, od veľkosti a typu trávnatej plochy. Odborník na záhradnú techniku internetového obchodu Andreashop hovorí: "Na trávniky pri rodinných domoch postačia kosačky na malé a stredné plochy, to znamená rotačné alebo vretenové. Tu sú veľké benzínové stroje s pojazdom zbytočné. Pre väčšie plochy sú vhodnejšie elektrické alebo benzínové kosačky s pojazdom. Ich cena je síce vyššia oproti napríklad rotačným kosačkám, ale výsledný efekt stojí za to. A ešte jedna vec", dopĺňa: "rád by som upozornil, že okrem veľkosti kosenej plochy sú pri výbere záhradnej kosačky veľmi dôležité aj napríklad nože."
Pre a proti pri niektorých typoch kosačiek.
Tak napríklad také elektrické kosačky. Výborne sa s nimi pracuje v teréne, pretože sú ľahké a predstavujú minimálme náklady na údržbu. Potrebujete ale prívod elektrickej energie.
Výhodou benzínových pre zmenu je, že nie ste závislí od prívodu elektriny. Sú vhodné pre väčšie plochy (okolo 400 m2), sú výkonnejšie a náročnejšie na údržbu.
Vretenové kosačky strihajú trávu ako keby ste použili nožnice. To znamená veľmi šetrne. Hodia sa na menšie až stredne veľké trávnaté plochy. Sú vo všeobecnosti ľahko ovládateľné. Znalci oceňujú pri tomto type kosačky krásny strih trávy.
Bubnové kosačky sú veľmi obľúbené pri kosení vysokej trávy. Sú jednoduché na obsluhu, majú vysoký výkon a minimálne nároky na údržbu. Sú vhodné na veľké plochy záhrad, lúk a sadov.
Strunové kosačky sú veľmi účinné pri začisťovaní ťažšie prístupných miest a zákutí v záhrade, ale to nie je jediné ich využitie. Hodia sa aj na pravidelné kosenie súvislej trávnatej plochy okrasných trávnikov. Manipulácia a obsluha je jednoduchá a ľahká.
Teraz je len na vás vybrať si typ a model, ktorý bude vám a vášmu trávniku najviac vyhovovať.
Odteraz váš sused bude len tak pozerať!
Pridať nový komentár