Urobte si ju doma podľa svojej chute a bez umelých prísad.
Najviac zmrzliny zjedia údajne Američania. Ale keď vidíte počas teplých letných dní v našich uliciach v hojnom počte malých i veľkých pochutnávať si na tejto osviežujúcej lahôdke, ani my v konzumácii zmrzliny zrejme veľmi nezaostávame. Zmrzlina skrátka k letu patrí. Počas horúčav podávajú chladené alebo mrazené dobroty dokonca niektorým zvieratám v zoologických záhradách. A aké sú pritom spokojné.
V čase keď dozrieva v záhradách a sadoch prvé ovocie (v týchto dňoch napríklad jahody), veľa ľudí túži urobiť si zmrzlinu podľa svojej chute doma. A to bez farbív, aromatických látok a iných zdraviu nie práve prospešných prísad, ktoré sa pridávajú do tých priemyselne vyrábaných.
Čerstvá zmrzlina je najlepšia!
Preto zmrzlinovače pre domácnosť na výrobu zmrzliny alebo sorbetu si získavajú čoraz väčsiu obľubu. Môžete sa pritom držať klasických receptov a pripraviť si jahodovú, malinovú, vanilkovú, či čokoládovú... Alebo práve vy sa možno pustíte do vymýšľania nových netradičných receptúr, ktorými ohúrite svoju rodinu a známych. Fantázii sa ani tu medze nekladú. Neuveríte, nie je to nič zložité. Pomocou moderných zmrzlinovačov vyrobíte rýchlo a jednoducho nielen zmrzlinu, sorbety, ale aj mliečne koktaily a mrazené jogurty.
Uvažujete aj vy, že by ste si zaobstarali zmrzlinovač?
Pomôžeme vám zorientovať sa pri výbere.
V ponuke sú na trhu v princípe dva druhy domácich zmrzlinovacích prístrojov, ktoré sa od seba líšia technológiou výroby, ale aj cenou.
▬ Zmrzlinovače bez kompresora.
Tento typ je jednoduchší a lacnejší. Obsahuje chladiacu nádobu, ktorá pred samotnou prípravou zmrzliny musí byť niekoľko hodín uložená v mrazničke. V tomto prípade je vhodné zvážiť veľkosť zmrzlinovača a jeho chladiacej nádoby, to znamená, mali by ste ho prispôsobiť priestorovým možnostiam vašej mrazničky. Chladiacu nádobu môžete mať v mrazničke buď jednorazovo (najmenej 10, najlepšie 24 hodín pred prípravou zmrzliny) alebo na stálo, aby ste pri okamžitom rozhodnutí urobiť zmrzlinu mali prístroj pripravený.
Pri modeloch s jednou chladiacou nádobou vyrobíte jeden druh zmrzliny. Ak ste náročnejší a chcete si vyrobiť dve rôzne chute naraz, v ponuke su aj šikovné prístroje s dvomi chladiacmi nádobami. Pri bezkompresorových zmrzlinovačoch sa navyše odporúča použiť do zmrzlinovača vychladené suroviny. Prístroje vyžadujú samozrejne pripojenie na elektrický prúd.
Bezkompresorové typy sú v ponuke v rôznych cenových reláciách. Dobrý a pritom kvalitný dostanete v internetovom obchode Andreashop. Cena zmrzlinovačov sa tu ohybuje už od cca 26 eur.
Zmrzlinovače s kompresorom. Tieto zmrzlinovače sú už vybavené zabudovaným chladiacim zariadením, chutnú zmrzlinu teda pripravíte v podstate okamžite pri zapojení prístroja do zástrčky a naliatí zmrzlinovej zmesi. (Tento výrobník zmrzliny už teda nemusíte vkladať do mrazničky, pretože kompresor sám zmes vychladí).
Pri niektorých typoch je možné zmrzlinu v nich aj uchovávať. Zmrzlinovače s kompresorom sa vyrábajú väčšie, urobíte v nich viac zmrzliny (v závislosti od objemu nádoby) a sú samozrejme drahšie. Ich cena sa pohybuje od cca 190 eur.
Hodia sa na časté využívanie a pri príprave väčšieho množstva zmrzliny.
V tom spočíva čaro zmrzlinovačov?
Zmrzlinu si môžete vyrobiť doma aj bez elektrického zmrzlinovača. Po vyšľahaní a spracovaní všetkých ingrediencií podľa receptu zmes jednoducho odložíte do mrazničky. Pri tomto spôsobe je však potrebné zmrzlinu častejšie ešte ručne premiešávať, no výsledok nebude nikdy taký dokonalý ako v elektrickom výrobníku.
Práve metly, resp. lopatky umiestnené vnútri jednotlivých elektrických prístrojov sa postarajú o zjemnenie a nadýchanie zmrzliny, ktorá nebude obsahovať hrudky. To všetko v relatívne krátkom čase 20 - 30 minút.
Ochutnajte!
Recept na výnimočne ľakhý a osviežujúci malinový sorbet.
3 polievkové lyžice vody
2 polievkové lyžice medu
Maliny s vodou a medom rozmixujeme dohladka, nalejeme do zmrzlinovača a necháme cca 20 minút miešať. Môžeme hneď podávať ozdobené lístkom mäty.
Pridať nový komentár