S drvičom odpadu bude vaša kuchyňa zelenšia
Ľudia, ktorí uvažujú a správajú sa ekologicky, majú záujem, aby aj ich kuchyňa bola priateľská k životnému prostrediu. Jedným zo zariadení, ktoré napomáha napĺňať ideu o zelenej kuchyni v praxi, je drvič domáceho odpadu. Ten je popri iných výhodách aj užívateľsky veľmi prínosný, pretože v podstate odpadáva akákoľvek starosť s organickým odpadom v domácnosti. Toho je pri používaní drviča tak málo, že zostávajúci odpad je možné potom triediť iba na sklo, plasty a papier.
Názory na drviče odpadu sa rôznia. Niektorí ich zatracujú, iní si ich nevedia vynachváliť. Počet tých, ktrorí sú s týmto domácim pomocníkom spokojní, však neustále rastie.
Krajna pôvodu - USA
Drviče kuchynského odpadu sú americký vynález a majú tam dlhú tradíciu. Prvé drviče sa v USA objavili už v roku 1935 a v súčasnosti sú nevyhnutnou súčasťou každej modernej americkej domácnosti. V Európe ešte nemajú takú popularitu. Kým napríklad v Kalifornii má drtič odpadu až 94 percent domácností, európsky priemer je oveľa nižší - iba približne jedna desatina domácností je ním vybavená. Pritom vďaka drvičkám Američania nevedia, čo je organický odpad v smetných košoch. Odhaduje sa, že jeho používaním sa množstvo odpadu zníži až o 60 percent.
Ako je to bez drvičky domáceho odpadu
- Zvyšky z ovocia a zeleniny,
- zvyšky rýb,
- škrupiny z vajec,
- kávu, čaj,
- cestoviny, ryžu, syry, chlieb,
- hydinové a rybie kosti,
- ohorky z cigariet,
- papierové obrúsky a filtre.
- Sklo,
- plast,
- kovy,
- hliníkové fólie,
- škrupinky z ustríc.
* V čase drvenia treba pustiť z vodovodného kohútika studenú vodu. Tá napomáha ztuhnutiu tuku a jeho následnému nabaleniu na ostatné nadrvené čiastočky, čím sa zabráni usadzovaniu mastnoty v odpadkovom potrubí.
* Otvor do kanalizácie musí byt prinajmenšom o 5 cm nižšie ako otvor do drviča.
Pridať nový komentár